Jarní péče o jezírko a ryby


Proberte vaše zahradní jezírka po zimě opět k životu. Jak na to, odhalí tato reportáž.

Zaměříme se na větší jezírka, která nechceme zcela vypustit. Po zimě vždy potřebuje vodní plocha vyčistit. Podstatou nevábného vzhledu je utlumení vnitřní biologické a biochemické rovnováhy. Zjara je vždy v jezírku mechanická nečistota, plovoucí zbytky, spadané listí. Řádně hladinu vyčistíme. Co jde, odstraníme mechanicky síťkou nebo skimmerem.

Reportáž z dubna 2014:

Naštěstí zatím nebují řasy, takže po odstranění hrubé nečistoty potřebujeme podpořit biologický život. Přirozeně se vyskytující bakterie, které pomáhají udržet čistou vodu, se nyní ještě nestačí rychle množit a „uklidit“ v jezírku. Dodáme proto potřebné bakterie a enzymy biologickým přípravkem pro nastavení biologické rovnováhy. Používá se nyní zjara a také do nových jezírek. Přípravek rozmícháme v nádobě s vodou z jezírka a následně aplikujeme po celé ploše. Obsahuje téměř dvě desítky druhů bakterií, které se zachytí na vhodných místech (kačírek nebo filtr) a začnou se množit. Potřebují minimální teplotu vody 10 °C. Díky růstu spotřebovávají organický materiál, čímž zabrání růstu řas a sinic. Bakterie by se měly do jezírka přidávat v periodách, a to aspoň jednou měsíčně, při prvotním dávkování se rozdělí do 3 dávek.

Ryby se nám již také probudily. Určitě jim doplňujeme podle konkrétního druhu krmivo. Po zimním oslabení uvítají podpůrný výživový přípravek, který jim pomůže rychle se dostat rychle do perfektní kondice. Působí pozitivně ve všech směrech na celkovou imunitu a zdravou kondici ryb. Obsahuje pouze přírodní extrakty, vitamíny a aminokyseliny. 10 ml tekutého přípravku roztřepeme a hned rozstříkneme na 1 kg krmiva. Poté krmivo necháme ještě 5 – 10 minut nasáknout a ihned zkrmíme. Vvybírejte přípravky, které obsahují například česnek, který působí pozitivně na zažívací systém, ničí parazity a patogenní bakterie. Extrakt z rakytníku obsahuje velké množství antioxidantů a karotenoidů. Zvyšuje celkovou imunitu ryb a u kaprů KOI zlepšuje jejich vybarvení. Řasa Chlorela je doslova zásobárnou vitamínů a minerálů, je to část přirozené složky v potravě nedravých ryb. Kapalný vitamínový doplněk je určen pro aplikaci na jakékoliv krmivo pro ryby před jeho zkrmením. Zjara se doporučuje 5-ti týdenní kůra.

Pokud by se vám v průběhu jara objevili vláknité řasy, tak pak použijte kontaktní přípravek na řasy. Razantně zapůsobí proti vláknité i jednobuněčné řase.

Pokud máte jen malá okrasná jezírka, tak po mechanickém sesbírání nečistot z hladiny, přidejte přípravek k mechanickému odstranění řas, prokysličení vody, podpory rozkladu organických nečistot a sedimentu. Slouží razantně proti vláknité řase. Filtraci nechte zapnutou, také vzduchování, je-li v rybníčku. Po 10 dnech přidejte přípravek obsahující směs bakterií určený pro plnou sezonu a doplňte ještě přípravek pro podporu biorovnováhy vodního ekosystému.

ZDROJ: Rady ptáka Loskutáka
PRODUKTY: Vodnář jezírka
DATUM: 20.4.2014