Pohled do zeleně uklidňuje, u řas to ale neplatí


Zahradní jezírko je jedna z těch věcí, jaké si pořizujeme, protože je radost na nich okem spočinout a inspirují nás v relaxačních úvahách o nesmrtelnosti chrousta. Ale běda, když vládu nad jezírkem převezmou řasy. Jezírko zezelená a majitel zrudne. Vzteky. Co s tím?

Bohužel platí, že zahradní jezírka a vůbec všechny malé vodní plochy mají jako uzavřené biotopy minimální schopnost samy se čistit. Ubránit se řasám nelze, respektive je to nikdy nekončící boj. Je však třeba zdůraznit, že vodní řasy jako takové nejsou nepřítelem. V určitém množství je jejich přítomnost v jezírku užitečná a žádoucí, protože dokážou snižovat obsah škodlivin a tím zlepšují kvalitu vody a dodávají jí kyslík. Navíc jsou skvělou potravou pro ryby, drobné živočichy a organismy.

Jenže čeho je moc, toho je příliš, a to platí i pro řasy. To pak kromě vody v jezírku zezelenají i kameny, na hladině se objeví zelená pěna a  plovoucí zelené chomáče, pod hladinou pak zelené „koberce”. Je pravda, že tohle všechno vadí hlavně z estetických důvodů. Ale kromě toho přemnožené řasy utlačují také ostatní vodní rostliny, jejichž přítomnost je pro rovnováhu v jezírku velmi důležitá.

I když existuje více než 17 tisíc druhů řas, v zahradním jezírku dělají neplechu nejčastěji dvě formy: jednobuněčné mikroskopické řasy, které mají na svědomí zbarvení vody dozelena až dohněda a zbavují ji průhlednosti. Jejich přemnožení s sebou nese zápach a dokonce může usmrtit ryby v jezírku. Vláknité řasy mají na svědomí ony zelené chomáče a zarostlé kameny, a dokážou vytvořit celý „podvodní les”, který brání v pohybu rybám i vám, máte-li koupací jezírko.

Bacha, už jsou tady!

Co dělat, když už řasy okupovaly vaše jezírko? Pokud vezmete do ruky vzorek řasy a na dlani vám zůstane ležet zelený chuchvalec, pokuste se zjednat nápravu nejdříve mechanickou cestou. Použijte přípravek Na řasy – kontakt. Rozprašte ho na místě výskytu a řasy do několika minut vyplavou na hladinu, odkud je odstraníte pomocí síťky nebo skimmeru. Ryby v jezírku jsou mimo ohrožení, protože přípravek zablokováním fotosyntézy zničí řasy a  současně uvolní do vody kyslík. Následně aplikujte přípravek Na řasy – systém, který řasy definitivně zlikviduje a zamezí jejímu dalšímu růstu. Z preventivních důvodů doporučujeme opakovat tento postup každý měsíc. Po dvou až pěti dnech pak použijte ještě bakteriální přípravek BAENZY – sezóna, který nejlépe splní svůj účel, když ho umístíte do filtrace nebo u přítoku, kde dochází k cirkulaci veškeré vody v jezírku.

V případě mikroskopické řasy použijte VLOČKU jezírka, což je přípravek pro nárazové vyvločkování nečistot ve formě roztoku, jenž na sebe během usazování nabalí nečistoty z vody včetně jednobuněčných řas a sinic a současně odstraní z vody fosfáty, vytvářející živnou půdu pro bujení řas. Vzniklý kal je třeba odstranit filtrací nebo jezírkovým vysavačem. Poté je opět na místě použít produkt BAENZY – sezóna, aby se rozložily i poslední zbytky usazených nečistot.

8 tipů, jak vycházet s řasami bez problémů

Tyto postupy jsou velmi účinné, zejména za předpokladu dodržení doporučeného dávkování. Přesto radíme nespoléhat na ně jako na všelék a v rámci prevence si pohlídat okolnosti, ovlivňující vznik a množení řas.

Problém s řasami obvykle způsobuje nadbytek výživných látek v jezírku. Postupem času se v něm hromadí živiny vyplavené z okolní půdy například při dešti, spad z ovzduší, krmení pro ryby, zbytky hnojiva z okolní půdy, ostatky rostlin, nejrůznější substance z vody, kterou jezírko dopouštíme. Překvapivé množství „zdrojů znečištění“, že?

Chcete-li řasy udržet v takovém množství, aby jezírku prospívaly, nikoliv škodily, potom:

• Nebudujte jezírko na slunci
Jezírko nepatří na místo, na které celý den praží slunce, protože teplá voda řasy neodolatelně láká. Lepší je zvolit stín, nebo alespoň polostín. Co se týče teploty vody v jezírku, podstatná je i rozumná hloubka jezírka, která by neměla být menší než metr.

• Pořiďte si kvalitní filtr
Filtr pro použití v jezírku musí obsahovat mechanickou i biologickou složku. Mechanická část polapí nečistoty, biologická slouží k množení startovacích bakterií, jež je nutné pravidelně doplňovat. Filtr je třeba pravidelně čistit.

• Dejte pozor na kvalitu vody na dopouštění
Pokud máte na vybranou, sáhněte raději po té z řadu než ze studny, protože studniční obvykle obsahuje zbytky hnojiv, splašků z povrchu. A také bývá tvrdá, což rovněž podporuje růst řas, odpar atd.

• Udržujte čistou hladinu 
Odstraňujte z hladiny jezírka zbytky rostlin a další nečistoty, ideálně s pomocí skimmeru, který lze připojit na čerpadlo filtrace.

• Hlídejte čistotu dna
Usazeniny, kal a výměšky ryb na dně jezírka odstraníte pomocí jezírkového vysavače. Můžete také vypustit a znovu napustit celé jezírko, ale tímto postupem riskujete ztrátu těžce nabyté biologické rovnováhy.

• Pěstujte vodní rostliny
Vodní rostliny okysličují vodu a odebírají z ní živiny a světlo pomáhají tak udržet vodu v jezírku čistou. V případě malých jezírek by měly pokrývat až 70 procent plochy, u větších alespoň polovinu.

• Vodu pořádně provzdušňujte 
Řasy nesnášejí cirkulující a dobře okysličenou vodu. Kromě provzdušňovačů, které můžete běžně koupit v obchodě, opět dobře poslouží vodní rostliny (různé druhy trav, kosatce, rákos apod.).

•  Nepřekrmujte ryby
Zahradní jezírka, v nichž plavou ryby, jsou v porovnání s těmi bez ryb náchylnější na problémy s řasami. Jak už jsme si řekli, řasy milují přebytek živin, a tedy i nespotřebované krmivo a rybí výkaly. Proto dopřejte rybám, aby si samy našly potravu, a dokrmujte jen minimálně. Problém může být rovněž v příliš velkém množství ryb. Jezírkové filtrace mají určitou filtrační kapacitu a té také musíte přizpůsobit počet ryb.