Podzimní údržba jezírka


Péče o jezírko v tomto ročním období, kdy končí vegetační období většiny rostlin, spočívá především v co nejpečlivějším odstranění listí a zbytků zeleně z vody, zazimování veškeré techniky a v přípravě ryb na nejchladnější dobu roku

1. Vyčistěte vodu od zbytků vegetace
Odstraňte z vodní hladiny listí, mulčovací kůru, zeminu a všechny zvadlé části rostlin, které do jezírka nafouká vítr a spláchne déšť. Pokud tyto nečistoty mezitím klesnou ke dnu, pomozte si speciálním přípravkem, který je dokáže vynést opět nahoru, a následně je vylovte. Dále vyčistěte ze dna jezírka veškeré nečistoty a kal, buď s pomocí vysavače nebo k tomu určeného přípravku. Jako prevence, jež sníží organické zatížení vody v jezírku na minimum, fungují bakterie, které tyto zbytky zneškodní. Prodávají se ve formě přípravku jezírkové chemie a měli byste je do nádrže nastěhovat přibližně v polovině října.

Skryté rozšíření
Tento úklid nepodceňujte, protože byste mohli záhy ohrozit život všech obyvatelů jezírka a v následujícím roce pak přivolat invazi řas. Během teplejších období roku se voda prokysličuje, kdežto na podzim a v zimě s příchodem mrazů přestává cirkulovat. Plyny vznikající při rozkladném procesu odpadu ze zahrady se pak drží ve vodě a ohrožují veškerý život pod hladinou jezírka. Zbytky rostlin se mění v živiny, které v nadcházejícím roce poslouží jako potrava pro řasy.

2. Zakryjte jezírko sítí
Přehoďte přes vodní hladinu ochrannou síť, která dokáže zachytit záplavu padajícího listí a další větší kusy nečistot. Většina prodávaných krycích sítí je opatřena kotvícími kolíky. Nemáte-li síť, můžete použít jemné pletivo s drobnými oky, třeba to, které používají chovatelé králíků.

3. Ošetřete rostliny u břehů
Zredukujte zeleň, která se přes léto příliš rozbujela a jejíž odumřelé zbytky by mohly znečistit vodu. Rákosy a ostatní rostliny s dutými stvoly zastřihněte těsně nad hladinou, aby mohly přes zimu, až hladinu jezírka pokryje led, sloužit k odvádění plynů z jezírka a též k jeho zásobování kyslíkem. Také odstěhujte z jezírka lekníny a další vodní rostliny, jimž hrozí umrznutí, uložte je do kbelíku s vodou a dejte je někam do chladu.

4. Zazimujte techniku
Veškerou techniku musíte z jezírka vyndat, protože by ji mrazy nenávratně zničily. Jakmile již teplota vody nedosahuje pravidelně 12 °C, což je hranice, pod kterou již bakterie v jezírku přestávají pracovat, UV lampu, filtry a čerpadlo vysušte a uložte někam do sucha. To stejné platí i pro čerpadlo. Pokud nemáte jezírko hlubší než 80 centimetrů, pečlivě ho očistěte a uložte do kyblíku s vodou kamkoliv, kde nemrzne. Z hadic a potrubí vypusťte vodu a v provozu ponechte jen vzduchovací zařízení. Vzduchovací kámen přesuňte do mělké části jezírka a umístěte ho pod hladinu, aby teplejší voda zůstávala u dna jezírka, kde se pohybují přezimující ryby.

5. Kontrolujte kvalitu vody
Pravidelná kontrola chemických parametrů vody by měla být samozřejmostí během celé jezírkové sezóny, tedy i na podzim. Testerem ověřujte hodnoty pH, alkalitu a tvrdost a v případě potřeby je upravte s pomocí k tomu určených přípravků.

6. Přestěhujte ryby do tepla
O ryby byste se měli celou sezónu starat tak, aby byly před zimou v té nejlepší možné kondici. Při teplotách nad 15°C je krmte denně, klesnou-li teploty na 10 – 15°C, dávejte jim potravu jen jednou týdne. Krmivo jim přestaňte zcela dopřávat, jakmile se dlouhodobě sníží teplota vody ve vašem biotopu pod 10°C. Jestliže není vaše jezírko dostatečně hluboké, aby dokázalo rybám poskytnout bezpečný azyl, přestěhujte je do akvária nebo jiné vhodné nádrže umístěné v domě.