S vodními rostlinami k čistší vodě


Rostliny a květiny jsou mimo jejich estetickou úlohu i skvělými pomocníky v koloběhu živin a jsou předpokladem pěkné, čisté vody v jezírku.

1. díl seriálu o rostlinách v zahradním jezírku

Rostliny a květiny jsou mimo jejich estetickou úlohu i skvělými pomocníky v koloběhu živin a jsou předpokladem pěkné, čisté vody v jezírku.

Ať již chováte ryby nebo ne, rozkladem organické hmoty mikroorganizmy se do vody uvolňuje anorganická forma biogenních prvků C, N, P, která je využita rostlinnou formou ke svému růstu. Velmi jednoduše. A to jak ta, která je vzhledná a líbí se nám – lekníny, pomněnky, kosatce, lekníny, tak i fytoplankton (líbí se zooplanktonu) a dlouhé řasy na dně, které se nelíbí nám. Jistě jste zaznamenali, že nejčistší vodu v jezírku máte na jaře, v období největšího vegetačního boomu vodních rostlin, které zapracovávají živiny do listů.

Jen dobře, máte-li funkční nezanešenou kořenovou čistící filtraci. Udržujte ji, odmění se vám pěknou vodou a menšími starostmi. Ještě lépe, pokud jsou jak ve filtraci, tak i v pobřežních zónách vysazené rostliny, které kvetou různě během celého vegetačního období anebo průběžně rostou.

V dalším díle vám přiblíme všechny základní typy rostlin pro zahradní jezírka a budeme se věnovat úskalím aplikace produktů pro likvidaci řas a zazelenání vody.